Szafa na broń

Szafa na broń

Szafa na broń

Coraz więcej osób interesuje się strzelectwem sportowym. Z roku na rok przybywa pasjonatów tej dziedziny, którzy nie tylko lubią korzystać ze sprzętów dostępnych w klubach i strzelnicach, ale chcieliby również posiadać broń na własność.

Szafa na broń

Sejf na broń

Ustawa o przechowywaniu broni

Przepisy dotyczące posiadania bronie nie obowiązują jedynie strzelców sportowych, ale również inne osoby posiadające broń – myśliwych, kolekcjonerów czy też osoby pragnące dodatkowo zadbać o własne bezpieczeństwo.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w dniu 26 sierpnia 2014 roku wprowadziło w życie ustawę regulującą zasady przechowywania broni w Polsce. Rozporządzenie to dotyczy również noszenia i ewidencjonowania broni oraz amunicji.

Pełny tekst ustawy możesz znaleźć tutaj.

źródło: sejm.gov.pl

Wprowadzenie powyższej ustawy zobowiązywało starych posiadaczy do nabycia szafy na zakupioną wcześniej broń w okresie do 5 lat – mają więc jeszcze około 3 lat. Natomiast nowi nabywcy broni muszą wyposażyć się w sejf pancerny od razu. Ciekawie całą obecną sytuację opisuje gunblog.eu.

Wybór szafy na broń

Wśród dostępnych na rynku sejfów i szaf do przechowywania broni wymienić można ich różne rodzaje, kalibry, a także stopnie zabezpieczenia. Już sama liczba producentów może przyprawić o zawrót głowy. Wymienić tu należy przede wszystkim takie przedsiębiorstwa, jak: Hartmann Tresore, Metalkas, Konsmetal, Odyniec (Hunter Safes), StalPol, Polaszek, As, SejfNet. Firmy te oceniać należy po opiniach znalezionych w sieci, referencjach wygłaszanych wśród specjalistów oraz własnego punktu widzenia i zapotrzebowania.

Oprócz klasy bezpieczeństwa S1, na rynku spotkać można również oferty szaf na broń w klasie S2, a także I. Co więcej, wyróżnić można także wyższe normy bezpieczeństwa odpowiadające normie PN-EN 14450. wszystko oczywiście z wyżej opisaną normą wprowadzoną w życie kilka lat temu.

Samodzielne tworzenie sejfu na broń

Co ciekawe, norma ustawowa nie określa właściwych grubości ścianek sejfu, zakotwiczenia go do budynku. Oznacza to, że producent musi jedynie wybrać odpowiedni zamek do szafy pancernej oraz porozumieć się z właściwym instytutem badającym jakość produktu tego typu. w sieci można się spotkać również z poradnikami instruującymi, jak zrobić sejf na broń – są to jednak informacje przestarzałe lub niepewne.

Jak legalnie uzyskać broń?

By uzyskać broń palną wystarczy być niekaraną osobą pełnoletnią, która wykazuje się zdrowiem psychicznym. W takich przypadkach najczęściej pozwolenie zostaje przyznawane. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosił będzie około 2 tysiące złotych, a proces przyznawania trwa najczęściej od 4 do 6 miesięcy. Opóźnienia czasowe związane być mogą jedynie z wytwarzaniem dokumentów i ich obiegiem. Proces wygląda w przybliżeniu tak:

  • osoba zainteresowana zapisuje się do wybranego klubu strzeleckiego;
  • przechodzi egzamin związany z podstawami prawnymi i strzelaniem;
  • przystępuje do badań lekarskich (ogólnych, okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych);
  • składa wniosek o przyznanie pozwolenia na policji;
  • oczekuje na odbiór pozwolenia.

 źródło grafik: freepik.com